Dijital Pazarlama Ajansı

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama Etiketler: , , , Yorumlar: 0

Dijital Pazarlama Ajansı

Pazarlama Nedir ?

Pazarlama ismini hayatımızın hemen hemen her alanında duymak mümkündür. Küçük işletmecisinden tutun büyük işletmeler ve markalara kadar her yerde pazarlama karşımıza çıkmaktadır.

   Peki, nedir bu pazarlama?

  Pazarlamanın pek çok tanımı vardır. İşletmelerin en önemli fonksiyonlarından biri olan pazarlama, İşletmelere gelir getiren en önemli faktördür. Diğer fonksiyonlardan farklı olarak işletmelerin ürünlerinin müşteriyle buluşması ve bunun sonucunda işletmeye gelir getirmesini sağlar.

    Şirketlerin pazarlama fonksiyonu planlı ve düzenli çalıştığında, kurumsal olarak şirketlerin imajı, değerleri ve tüketicilerin gözünde itibarları yükselecektir. Bununla beraber işletmelerin markalaşmaya gitmesine büyük bir katkısı olacaktır.

  Pazarlamaya fonksiyonuna hem tüketiciler hem de şirketlerin önem vermeleri çok doğaldır. Çünkü markaların ve kurumların işletme organizasyon şemasını büyük ölçüde etkileyecek bir faktördür. Bugün artık şirketlerin ve ya işletmelerin pazarlama departmanı kurup ve bazılarında   CMO (chief pazarlama officer) yapılanmalar oluşmuştur.

 Hedef kitlenin, şirketlerin ürünlerine veya markalarına yönelmesini sağlayan bir süreçtir. Bu aşamada hedef kitlenin ilgilerine yönelik pazar araştırmalar ve analizler yapılarak en doğru satış politikayı ortaya koymaktadır. Pazarlama departmanı Pazarlama, ürün geliştirme, reklam ve satış işleri gibi birçok alanla ilgilenmektedir.

Pazarlamanın 4P’si

1960 yılında E.Jerome McCarthy tarafından ortaya atılan bu fikir işletmeler ile etkileşimini ortaya koymaktadır. Bunlar: product (ürün), price (fiyat), place (yer) ve promotion (tutundurma).

Product(ürün)

Ürünün ilk çıkmasıyla beraber pazarlamacılar, ürünün hedef kitlesini belirler, Pazar araştırmasını,satış için hangi mecraları kullanacağına yönelik planlamalar yapılan kısımdır. Ayrıca ürün kalitesini ve ürünü geliştirmek için nasıl bir yol izleneceğini yapan kısımdır.

Price(fiyat)

Pazar araştırması sonucunda yapılan ürünün fiyatının uygun olup olmadığını anketler sonucunda ortaya koyan pazarlamanın kısmıdır. Bu araştırmada rakip firmaların fiyatları araştırılır,sektör arştırması yapılır daha sonra ürün fiyatının yüksek olup olmadığına karar verilir. Pazarlama departmanı satışın düşmemesi için ürün fiyatını dengede olmasını sağlar.

Place( yer)

Pazarlamacılar , ürünlerin tüketicilerle hangi mecralarda ulaşabileceğine karar verdikleri pazarlama kısmıdır. Bu kısımda ürünlerin satışının hangi platformlarda yapılması gerektiğine karar vermektedirler ve hangi platformda yapılacağını ise yaptıkları araştırmalar ve analizler sonucunda bir pazarlama ekibi karar vermelidir.

Promotion(Tutundurma )

Ürüne ilgiyi çekmek için veya ürünün satışının daha da artırmak için  uygun platformlarda reklam verme faaliyetleri, etkinlikler ve satış bilinci oluşturmak için yapılan çeşitli indirimlerdir.

Pazarlama Türleri

Pazarlama türleri Şirketlerin veya markaların satış politikasına uygun olarak yapılır.

İnternet pazarlamacılığı

Bu pazarlama kısmı işletmelerin internet ortamı üzerinden yürütülen çalışmaları kapsar.ve şirketinizin bu ortamda var olduğunu gösterilir.

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO olarak karşımıza çıkan bu pazarlama tekniği site içeriğini arama motoru kısmında müşteriye rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayan kısımdır.

Blog Pazarlamacılığı

Markalar artık kendi yürüttükleri polikaları ve işlerini blog kısmında paylaşarak müşterileriyle direk iletişime geçerler.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

İşletmelerin kendi kullandıkları sosyal medya platformlarından yaptıkları işleri ve hedef kitle etkileşimlerini buradan da yaptırabilirler.

Basılı Pazarlamacılık

Gazete ve dergilerde kendi içeriklerini ve marka imajını yükseltmek için makale ve fotoğrafların yayınlamasıyla marka bilinirliğine yardımcı olan bir diğer pazarlama türüdür.

 Video Pazarlamacılığı

Önceden sadece reklam amaçlıvideolar görsel mecralara veriliken artık hedef kitlenin dikkatini çekmek için daha eğlenceli videolar ve içerikler üretilip yayınlanabiliyor.

Dijital Pazarlama

Geleneksel pazarlama

Geleneksel pazarlama reel ortamda yapılan pazarlamadır. Dergi ,gazete,tv reklamları,bilbordlar,afişler buna girmektedir.

Dijital pazarlama

Bu pazarlama yöntemi ise çok yaygın olarak kurumların ,işletmelerin ve markların artık yöneldiği bir pazarlama türüdür. Markalar ,şirketler yaptığı ürün ve hizmeti dijital medya da planlayıp bu alanda pazarlamasına denir.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım