Google’a Reklam Vermek

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama Etiketler: , , , , Yorumlar: 0

Google' a Reklam Vermek

Reklam nedir ?

Reklam; Herhangi bir ürün veya hizmet hakkında hedef kitleye yönelik bilgi vermek, ilgi çekmek ürüne ya da hizmete teşvik etmek, insanların marka hakkında fikir oluşturmasını sağlamak amacıyla yapılan tanıtımlardır. Reklam markanın değerini belirler, markayı belirli bir yere konumlandırır ve markanın imaj ve itibarını sağlar.

Kaliteli bir reklam nasıl olmalıdır?

  •  İlgi çekici ve özgün olmalıdır.
  •  Hedef kitlenin dikkatini çekerek satın alma duygusunu harekete geçirmelidir.
  •  Kısa, öz ve etkili olmalıdır.
  •  İnsanlara yanıltıcı bilgiler verilmemeli, etik olmalıdır.

Google Reklam Vermenin Avantajları

Google reklamları diğer reklam türlerinden farklı olarak mal veya hizmetin kullanıcılara ulaşma durumunu istatistiklerle ölçülebilir ve tıklama başına ödeme yapılması sayesinde ekonomik olarak çok avantajlıdır. Reklamın etkisini bütçenize göre değerlendirebilirsiniz.  Google adwords ölçümleme özelliği sayesinde verilen rakamlarla ne kadar kullanıcıya ulaştığınızı ve bu kullanıcılardan kaçının ürüne veya hizmete satın alma eğilimi gösterdiğini yani potansiyel müşterileri görebilirsiniz, bu sayede hedef kitlenizi tekrar belirleyebilirsiniz. Reklam vermeden önce veya sonra hedef kitle, yayılan alanları güncelleme, kampanya gibi durumlarda değişiklik yapabilirsiniz.

Google Ads Nedir ?

Adwords, reklamların kullanıcılara kolayca ulaşmasını sağlar. Kullanıcılar aradığı ürünü, hizmeti veya markayı Google arama sıralamasında anahtar kelimeler sayesinde bulabilirler. İşletme sahiplerinin bu süreç boyunca yapılan analizleri en ince detayına kadar öğrenebilmeleri firmaya büyük ölçüde  katkı sağlamaktadır. Firmanın satış hedeflerine doğrudan ulaşabilmesi ve geniş kitlelere markayı tanıtması açısından en çok tercih edilen reklam türüdür, adwords reklamlarını kullanan işletmeler bu süreçte  ne kadar ilerlediğini ve gelişmelerini istatistiksel olarak görebilir.

Google Ads’de Nasıl Reklam Verilir ?

Reklam vermek için ilk olarak Google’ın hizmetlerinden faydalanmak için gmail hesabı oluşturmanız gerekir. Reklam için ihtiyacımız olan Google hesabı, şirketlerin veya kişilerin avantajlardan faydalanmasını sağlayacaktır. İsteğinize bağlı olarak farklı bir mail üzerinden de Google hesabı oluşturabilirsiniz.

Firmanızın bütçesini belirlemelisiniz. Ayırdığınız bütçeye göre anahtar kelime seçebilirsiniz ancak geniş çaplı kitlelere ve sektörlere hizmet veren bir firmanız varsa daha fazla anahtar kelimeye ihtiyacınız var demektir bu durumda daha fazla bütçeye ihtiyacınız olacak Google adwords sizi yönlendirecektir. İlerleyen zamanlarda bütçenizde değişiklik yapmak arttırmak veya azaltmak isterseniz bunu da kolaylıkla yapabilirsiniz.

ADS’de başarılı sonuçlara ulaşmak için en önemli konu anahtar kelimelerdir. Firmanın verdiği hizmete en uygun ve en çok katkı sağlayacak hedef kitleye yönelik kelimeleri tercih etmelisiniz aynı zamanda rakip firmaların kullandığı anahtar kelimelere bakarak bir yol çizmelisiniz. Bu aşamada seçilen anahtar kelimeler işletmenizi potansiyel müşteri adayına daha hızlı ulaştıracaktır.

Vereceğiniz reklamın hangi bölgelerde yayınlamak istediğinizi seçmelisiniz. Sağladığınız hizmet alanları dışındaki bölgelere reklam vermeyi önleyerek bütçenizi ve planlamanızı daha faydalı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Son olarak faturalandırma kısmı var. Bu kısımda adres, telefon gibi bilgilerinizi girmelisiniz. Daha sonra kredi ve ödeme bilgilerini de girerek bu işlemi bitirebilirsiniz.

Reklam verme işlemlerini bitirdikten sonra reklamlarınızın analizlerini ve raporlarını incelemelisiniz. Bu analizler sayesinde sonraki aylar için , ileriye dönük daha olumlu sonuçlar vericek kararlar alabilirsiniz.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım