2022 SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Özellikleri

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama Etiketler: , , , Yorumlar: 0

SEO Nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Diğer bir ifadeyle ücretli olmayan (organik olan ) arama motorunda web sitelerin trafiğinin kalitesini ve markanızın trendini yükseltmeye yarayan sistemdir.

SEO kısaca arama motorlarında web sitelerin daha iyi performans sağlamasına yönelik yapılan bütün işlemlere denir.

Seo , Search Engine Optimization kısaltılmış biçimidir.

2022 Yılında SEO da Kullanılan Yeni Özellikler

Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO) ile ilgili yapılan çalışmalarla potansiyel müşterilerin ilgilerini web sitesine ve çevrimiçi platformlarına çekilmelerini sağlar. SEO için güncel bilgileri takip edilmesinde fayda vardır. Çünkü her gün gelişen teknolojiyle beraber bunlara zaman harcamak ve bunları yapmanın sonucundaki farkı görülecektir.

Herhangi bir arama sonucunda, kullanıcıların %70-80’ni karşısına çıkan ekrandaki ücretli reklamlara, bannerlara bakmadan organik olarak en üst sıralara yerleşen web sitelerine tıklıyorlar.

 2022 yılında seo için önemli olan yeni özellikleri sıraladık.

Bunlar;

1.Yapay Zekâ

2022 yılında Google aramaların çoğu yapay zekâ tarafından yönetileceğini söyleyebiliriz. Bunların yanında tabi ki de kullanıcı deneyimine de önem verilmektedir. Google 2021’nin sonlarına doğru büyük ölçekli indeksleme problemleriyle ve arızalarıyla haftalarca uğraştı. Bunun nedenini açıklamadı ancak 2022’ye hazırlık aşamasında yaşanan sorunlar olabileceği öngörüler arasındadır.

Google aramalarda, yapay zekâ kullanıcının yaptığı aramalardaki sıralamalarda etkilidir. Yapay zekânın yanında kullanıcıların deneyimi de önemli bir yer tutuyor.

2022 SEO ‘da önemli bir yapay zekâ algoritması olan Rankbrain’in etkisini görebiliriz. Grec Corrado (Rankbrain’in geliştiricisi) yaptığı bir açıklamada bu algoritmanın inanılmaz bir öğrenme gücünün olduğunu söylemiştir.

Peki, bu yapay zekâ bunu yaparken nasıl bir yol izliyor?

Rankbrain sisteminde, kullanıcı deneyimi en önemli faktördür. Bu sistemde kullanıcıların internet ortamında yaptığı her hareket izleniliyor ve buna göre bir arama sıralaması kullanıcının önüne çıkarılıyor. Bu nedenle yapay zekânın manipüle edilmesi veya kandırılması söz konusu bile olmaz.

Sayfanın tıklanması,

Kullanıcılar, arama sonucunda sayfalara tıklamadan önce ilk baktıkları yer sitelerin Title ve Description alanlarıdır. Bu yüzden bu kısmın dikkat çekici ve kullanıcının hemen bu sayfaya tıklamasını sağlayacak bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu 2022 SEO’ nun ilk ve önemli maddesidir.

Sayfada geçirilen süre;

Google önceden kullanıcıların sayfada geçirdiği sürenin SEO değeri açısından bir önem taşımadığını bildirmişti. Ancak 2022 SEO da bu durumun böyle olmadığı anlaşıldı. Basit bir dille ve eğlenceli bir içerikle oluşturulan sayfalarda kalma süreleri Google arama optimizasyonu için önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz.

Sayfa hızının yüksek olması

Sayfa hızının kullanıcılar için önemli olduğunu 2022 SEO ‘sunda da görebiliriz. Sitelerin açılma hızını Google PageSpeed tarafından kontrol edilebilir.

 Kümülatif düzen kayması(cls)

Kullanıcıların, sayfanın geç yüklenmesinden dolayı diğer görsel ve reklamlara tıklanmasıyla ortaya çıkan problemdir. Sayfa yükseklik değerlerinin değişmesiyle sayfalarda kaymalara neden olmaktadır.

2. Sesli Aramalar

Google Assistant ve Siri gibi sesli aramalarla gelişen bu tür aramalar giderek artmaktadır. Teknolojiyi kullanma ve yönetmenin sesli aramalara doğru kaydığını söyleyebiliriz.

3.Mobil Uyumluluk

Google, sitelerin  mobil versiyonunu gelecek yıllardaki internetin hangi ortamda daha çok kullanacağını hesapladıktan sonra web sitelerinin mobil uygulamalarına uygun hale getirmesi yerinde bir karar oldu.

Mobil optimizasyon

Sitelerin masaüstü ve mobil cihazındaki içeriklerin aynı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun yanında sitenin mobil uyumlu olması gerekmektedir. Sitelerin farklı cihazlarda nasıl göründüğünü kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de Google Chrome da konsol uygulamasıyla basit bir şekilde öğrenilebilir. Site açık olduğunda F12 tuşuna bastıktan sonra DevTools a erişilip, açılan ekranın sol üst kısmında hangi cihazda nasıl görüneceğine bakılabilir.

4.Kaliteli Uzun İçerikler

2022 SEO da, 1000 kelime ve üstü makaleler artık arama motorlarında ilk sıralamalara çıkmaktadır. Tabi ki de burada yazılan makalenin sıkıcı ve monotonluğu kırmak için çeşitli ilgi çekici içeriklerle zenginleştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde uzun yazmanın da dezavantajlarını da görmek mümkündür.

Başlıklar

Kullanıcıların kolay bir şekilde aradıkları bölümleri bulabilmeleri için yazılan makalelerde 1 ana başlık ve en az 3 alt başlıkların bulunması ve başlıkları H1, H2,H3 şeklinde etiketlenmesi gerekmektedir.

 Metinlerde görsel ve kısavideo kullanmak yine son zamanlarda sitenin etkileşimini artıran faktörler arsında bulunur.

5.Google My Business( Google benim işletmem )

Bazı işletmelerin, Google işletme kaydının olması bazen SEO çalışması yapmadıkları halde arama motorlarında ilk sıralarda karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

2022 yılında yerel SEO’ nun artacağı söyleniliyor. Çünkü kullanıcılar artık bulunduğu yere yakın işletmelere başvuruyor.

Google My Business hesabınızda, kullanıcılar için bir takım özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar;

Kaliteli fotoğraf kullanımı,

İşletme yorumlarını gerçek müşterilerinizin yorumlarına yer vermek,

İşletme ismi ve açıklamasında, işletmenizin ismini anahtar kelime olarak kullanılması kullanıcılarla daha kolay erişim sağlanır,

Hizmet verdiği bölümü doldurulması gibi faktörlere ayrıca dikkat edilip yapılması gerekmektedir.

6.Covid-19

Covid-19, 2019 ‘da ilk ortaya çıktığından beri, çoğu sektöre etkisi olduğunu ve eski alışkanlıklarımızı değiştirdiğini görüyoruz. Alışverişlerin internetten yapıldığı bir dönemdeydik ancak Covid-19 ile beraber bu seviye giderek arttı ve tüketicilerde bu alışkanlık haline geldi. Bu yüzden işletmeler, markalar için 2022 SEO çalışmaları ve reklamları daha da değerleneceğini söyleyebiliriz.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım