Dijital Medya ve Pazarlama

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Etiketler: , , , , , Yorumlar: 0

Dijital Medya ve Pazarlama Nedir?

Medya kelimesi Latincede ortam anlamına gelen mediumdan türeyerek ortaya çıkmıştır.  İnsanların teknolojiyi kullanarak sosyal etkileşim kurabildikleri iletişim ortamıdır. Bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlarla iç içe yaşamak ve sosyal etkileşime ihtiyaç duymak dijital medyayı hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Dijital araçlardaki uygulamalar, yazılımlar, oyunlar, videolar, grafikler, animasyonlar, makaleler, elektronik dergiler, haberler temel olarak ele alınmakta, kitle daha geniş alanlara yayılmaktadır. Dijital Pazarlama ise sosyal medya, reklamlar, web sitesi aracılığıyla satın alma potansiyeli yüksek alıcılara ulaşarak ya da hazır, var olan müşterilerle etkileşime geçmesidir. Sosyal ağların yaygınlaşması ile reklamcılık algısı ve pazarlama stratejileride değişkenlik göstermektedir.  Tüketicinin  dijital pazarlama faaliyetlerini rahatça kullanabilmesi işletmelerin de hedef kitleye anlık olarak ulaşabilmesine neden olmuştur. Sosyal medyanın bu bağlamda etkisi çok büyüktür. Geçmişten günümüze bakıldığında pazarlamanın avantajlarının, satın alma alışkanlıklarının, kitlelerin ihtiyaç ve isteklerinin değişime uğradığı görülmektedir.

Dijital Medya Neden Önemlidir ?

Evet dijital medyanın günümüzde önemi çok fazladır. Yaşantımızın büyük bir parçasını oluşturan sosyal medya sayesinde öğrenmek istediğimiz her şeye anında erişim sağlayabiliyoruz. Gündemi takip edebiliyoruz sadece kendi yaşadığımız ülke içerisinde sınırlı kalmayıp dünyaya açılabiliyoruz. Bu imkanlar doğrultusunda daha kısa sürede daha büyük hedeflere ulaşabiliyoruz ve reklama, pazarlamaya olan katkısını da dijital çağda etkili iletişim kurarak görebiliyoruz. Hedef kitlenin sorularına, yorumlarına, isteklerine ve eleştirilerine cevap vererek gözlem ve analizlerde bulunabiliyoruz.

Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Hesap Tabanlı Pazarlama (ABM)

Hesap tabanlı pazarlama stratejisinin önceliği hedef müşteri belirlemek ve müşteriyi analiz etmektir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise pazarlama faaliyetleri tamamen belirlenen müşteriye yönelik olmaktadır. Bu pazarlama planında verilerin ölçümü oldukça net ve kesin sonuçlardır. Örneğin;

Müşteri için iyi bir izlenim bıraktı mı?  Markanın değerinde yükselme meydana geldi mi ? gibi sorulara kesin cevaplar verilebilir. Birçok küçük çaplı müşteri skalası yerine büyük bir müşteri üzerinde uzun vadeli çalışmalar yapma amaçlanmaktadır.

İçerik Pazarlama (Content Marketing)

İçerik pazarlama diğer pazarlama türlerinden farklı olarak ürün satışı yapmayıp, hedef kitleyi doğal yollarla ürüne yönlendirmektedir. Bu teknikte en önemli unsur iş birliği yapılan markayı çok iyi bir şekilde araştırıp, markayı tanımaktır aynı zamanda markanın kendisini nasıl tanıtmak istediğine de dikkat edilmektedir. Hedef kitleye yönelik içerik, üslup ve konu belirleyerek müşterinin ilgisini çekecek içerikler hazırlanmaktadır. İçerikler arasında düzenli analizler yapılarak doğru stratejinin markaya ne kadar verim kattığına bakılır. Bu şekilde içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşmasına imkan sağlamaktadır.

Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama düşük maliyetle, sıradanlığın dışına çıkarak özgün reklam stratejisiyle trend olmayı hedefler. Hedef kitlesi genelde gençlerdir, alışveriş merkezleri, sokaklar, konserler gibi halka açık yerlerde büyük kitlelere ulaşarak, kulaktan kulağa ve sosyal medyanın da etkisiyle hafızalara kazınmaktadır. Bu strateji  markanın bilinirliğini arttırarak markanın değerine katkı sağlamaktadır.

İnteraktif Pazarlama

İnteraktif pazarlama modern bir tanıtım yöntemidir. Bu planlama Dijital Medyanın avantajlarını en çok kullanan pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Firmalar hedef kitleye yönelik, ilgi çekici içerikleriyle potansiyel müşterilerine oyunlar, yarışmalar, sosyal medya, mail gibi kaynaklardan iletişime geçmektedirler bu sayede markaya yeni müşteriler bağlayarak eş zamanlı etkileşimle marka değerinizi arttırarak sosyal medya sayesinde daha geniş kitlelere tanıtım yapmaktadır. İnsanların internet ortamında uzun süre vakit geçirdiğini varsayarsak bu yöntem çok kazançlı ve avantajlıdır.

Satın Alma Pazarlama

Bu yöntemde web sitenize müşteri çekmek için gerekli olan arama motoru optimizasyonu bunu açıklamak gerekirse firmanın Google gibi arama motorlarında en üst sıraya çıkmasını sağlayacak bir uygulama olarak tanımlanmaktadır bunun dışında metin yazarlığı, dönüşüm oranı optimizasyonu, ücretli reklamcılık, hedef kitleye yönelik kampanyalar belirleme gibi yöntemleri kullanmaktadır.

Marka Pazarlama ( Brand  Marketing )

Marka pazarlama stratejisinde hedef kitlenizin algısını nasıl şekillendirmek markayı nasıl konumlandırmak isterseniz ona yönelik mizah, hikaye, yaratıcılık kavramlarıyla bir planlama oluşturmaktadır. Firmanın müşterileriyle arasında duygusal bir bağ kurmaktadır. Bu Hedef kitlenin markaya olan bağlılığı uzun süre devam etmektedir.

Neden Pazarlama

Bu pazarlama türü aslında bir sosyal sorumluluk projesidir. Markanın değerini ve farkındalığını arttırması amacıyla topluma fayda sağlamayı yardım etmeyi veya edenleri destekleyerek adından söz ettirmektedir. Genelde gündemde yer alan sorunlara ve  olaylara karşı duyarlı davranma stratejisiyle ilerlemektedir.

Etkinlik Pazarlaması

Etkinlik pazarlaması markayı ya da ürünü tanıtmak amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir bu etkinlikler isteğe göre online ya da birebir olabilmektedir. Firmalar  tercihlerine göre etkinlik yürütebilir , planlanmış etkinliklere katılabilir  veya sponsor olabilirler. Katılım sağlanan etkinliklerde çevre edinilip, reklamını yapıp markanın adından söz ettirilmektedir.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım