Dijital Pazarlama

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama Etiketler: , , , Yorumlar: 0

Dijital Pazarlama

2021 yılında firmaların %57‘ si dijital pazarlama hizmetlerinden yararlanmaktadır. Her geçen gün artmakta olan bu sayı dijital pazarlamadan yararlanan firmaları hedef kitleye doğrudan ulaştırma ve ufak reklam bütçeleri ile büyük işler başarılabilmesi gibi avantajlar sağlamaktadır.

Dijital pazarlama; üretilen içeriğin veya hizmetin dijital medya kanalları, web siteleri,  sosyal medya platformları, e-mail ve mobil uygulamalar aracılığıyla oluşturulması ve dağıtılması ve bu içeriğin dijital kanallarda çeşitli stratejiler kullanılarak tanıtılması veya hedeflenen müşteri kitlesine ulaştırılmasıdır. Günümüzde internet kullanımın artması ve pazarlama anlayışının değişmesi, dijital pazarlamayı doğurmuştur.

Dijital Pazarlamanın genel hedefi dijital platformlardan maksimum verimi elde etmek için en başarılı pazarlama stratejilerini gerçekleştirmektir. Dijital pazarlamanın diğer pazarlama tekniklerinden ayıran en büyük fark geleneksel pazarlama metotları ve kanallarına göre çok daha ucuz maliyetli ve hız odaklı olmasıdır. Geleneksel pazarlama kıyasla dijital pazarlama ile daha hızlı sonuçlar almanız mümkündür. 

Oldukça yoğun bir çekişmenin olduğu e-ticaret pazarında rakiplerin arasından sıyrılmak, potansiyel müşteri adaylarına ulaşmak ve satılan ürünleri geniş kitlelere tanıtabilmek başarıya giden en önemli yollardan biridir. Bunun gerçekleştirilmesi ve potansiyel müşteri sayısının artırılması için ise dijital pazarlama yöntemleri tercih edilir.

Sosyal medya, web sitesi, online reklamlar ve e-mail pazarlaması gibi yaygın dijital pazarlama türlerinin temel amacı, işletmelerin potansiyel alıcılara erişmesi veya mevcut müşterilerini harekete geçirmektir.

Online pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, şirket yada markaların interneti ve diğer dijital mesaj biçimlerini kullanarak potansiyel müşterileri ile bağlantı kurabilmelerini sağlamaktadır. Dijital pazarlama çalışmaları ürününüzün veya işletmenizin reklamını yapmasının yanı sıra internet aramalarında ön plana çıkmanızı sağlamaktadır.

Dijital pazarlama ayrıca geleneksel pazarlama yöntemleri ile kıyaslandığında çok daha detaylı hedefleme yapma imkânı sağlamaktadır. Hedeflenen müşteriler yaş, cinsiyet, yaşadığı bölge gibi basit filtrelerin dışında, ilgi alanları veya beğendiği ürünleri filtreler uygulamak göstermek günümüzde basit hale gelmiştir. Dijital pazarlama sayesinde doğru müşteri kitlesini bulmak mümkündür. Potansiyel müşterileriniz olabilecek kişilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Neden Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın diğer pazarlama tekniklerinden ayıran en önemli farklarından biri ölçülebilir olmasıdır. Geleneksel pazarlama yazılı medya, telefon aramaları veya büyük reklam panoları gibi yöntemlerle ile gerçekleştirilirken; dijital pazarlama tamamen elektronik ortamda internet aracılığı ile gerçekleştirilir ve rahatlıkla ölçülebilirdir.

Dijital pazarlama geleneksel pazarlama tekniklerine göre kullanıcılara ekonomik çözüm yolları sunmaktadır. Dijital pazarlamada her bütçeye uygun reklam ve pazarlama yöntemi bulunmaktadır. Örneğin küçük bütçeler ile birçok farklı dijital mecrada reklam verebilirsiniz.

Dijital pazarlamanın bir diğer avantajı da kişiye veya hedef kitleye yönelik kişiselleştirilmiş reklam hizmeti sunmasıdır. Farklı yöntemlerle uygulanabilen bu pazarlama tekniği ile hedef kitlenize sanki ona özel bir çalışma yapılmış gibi etki sağlayabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterinize bir adım daha yaklaşırsınız.

Dijital pazarlama çalışmaları pek çok farklı dijital platformda aynı anda uygulanabilmektedir. Web sitelerinde, e-ticaret firmalarında sosyal medya platformlarında, arama motorlarında ve sıkça kullanılan mobil uygulamalarda ürünlerinizle ilgili bilgiler içeren veya ürünlerinizi tanıtan reklamlar verebilir ve böylece son derece geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilirsiniz. Ayrıca Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlama yöntemlerine uyacak şekilde, ustaca hazırlanmış reklam ve tanıtımlar üzerinden uygulayabilir ya da reklam verdiğiniz alanın formatına uygun, modern reklam tasarımları arama motorlarında sergileyebilirsiniz.

ARS Dijital Medya ve Pazarlama Ajansı olarak; firmanızın veya işletmenizin beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda, hedef kitlenize veya ürün ve işletmenizin tanıtımına yönelik dijital pazarlama çalışmaları yapıyor, müşteri ve satışlarınızı arttırıyoruz.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım