SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu )

Arama Motoru Optimizasyonu veya popüler adı ile SEO, web sitenizin tüm arama motorlarında (Google, Yandex, Bing) organik olarak daha çok görünürlük ve trafik sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalar bütünüdür. SEO sayesinde herhangi ücret ödemeden sitenizin trafiği artırabilir, çok daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonunda amaç, çalışma yapılan web sitesini hedeflenen arama motorunda kelime ve sorgu bazında en üst sıraya çıkarmaktır. Kaliteli bir içerik ve etkili bir SEO çalışması ile üst sıralara çıkarabilir, sitenize kaliteli trafik çekebilirsiniz.

SEO çalışmaları yalnızca belirlenen anahtar kelime gruplarında sıralama yükseltmenin ötesinde gerçekleştirilen çalışmalardır. Arama Motoru Optimizasyonunun amacı kullanıcıları yaptıkları sorgulara göre en doğru bilgiye veya hizmete ulaştırabilmektedir.

SEO İle Web Sitenizi Google'da Üst Sıralara Çıkaralım !
Arama Motorlarında Görünür Olun.
Bizimle iletişime geçin !

Arama Motoru Optimizasyonu; web siteleri, e-ticaret ve blog siteleri için en etkili trafik çekme yöntemlerinden biridir. Firmalar, Dijital pazarlarda kendilerini ön plana çıkarmak için Arama Motoru Optimizasyonu yöntemini kullanmaktadır. SEO çalışmaları ile firmalar ekstra hiçbir ücret ödemeden organik trafik kazanabilmekte ve marka bilinirliğini arttırabilmektedir.

Etkili bir SEO çalışması, yüksek kaliteli trafiği (ürünlerinizi ve hizmetlerinizi satın alma olasılığı yüksek kullanıcıları) sitenize getirmekle kalmayıp ürününüz veya markanız hakkında araştırma yapan kullanıcılar bilgilendirici içeriklere ulaşmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları sırasında pek çok farklı araç kullanılmaktadır. Bu araçlar ile yapılan SEO çalışmaları sadece müşteri portföyünüzün genişlemesini sağlamaz, aynı zamanda müşterilerinizin istek ve davranışlarını anlamanızı sağlamaktadır.

Arama Motorlarında sonuçları belirleyen en önemli faktörler arasında Alaka, Rekabet Düzeyi ve Aranma Sıklığıdır. Bu faktörleri dikkate alarak sitenizi optimize etmek sitenizi arama motorları düzeyinde birkaç adım öteye taşıyacaklardır. Ayrıca Kaliteli içerik üretmek ve web sitenizi site içi anahtar kelime çalışmaları ile kullanıcılara göre optimize etmek web sitenize gelecek olan trafik düzeyini arttıracaktır. 

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Yararları

Kaliteli bir şekilde gerçekleştirilen optimizasyon Çalışmaları sayesinde sitenize gelen trafiği arttırabilir hedef kitlenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Site içi ve Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları etkili gerçekleştirildiğinde organik olarak web sitelerine kaliteli trafik çekmeyi sağlayacağı yüksek organik trafik sayesinde Google Ads bütçenizi azaltabilirsiniz.

Web sitenizde yapacağınız etkili Optimizasyon Çalışmaları sayesinde rakiplerinizin güçlü olmadığı arama terimlerinde ön plana çıkacak, bu sayede hedef kitlenize rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz.  Başarılı bir optimizasyon Çalışması ve müşterilerinizin aramalarına yanıt verebilecek kaliteli içerikler ile mevcut hedef kitlenizi koruyarak yeni hedef kitlelere ulaşacak, pazar payı ve geri dönüşümlerinizi arttıracaktır.

Ayrıca Mobilden gerçekleştireceğiniz etkili bir Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları sayesinde, kullanıcıların mobilden gerçekleştirdiği aramalarda üst sıralarda çıkmaya başlarsınız. Google paylaştığı istatistiklerde mobil aramaların son yıllarda sıkça arttığını dile getiriyor. Bu nedenle mobilde de yapacağınız optimizasyon Çalışmaları ile üst sıralarda yer almaya başlayabilirsiniz.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Çeşitleri

Yerel SEO veya diğer adı ile bölgesel SEO; arama motorlarında işletmeye yakın veya ulaşabileceği lokasyonlarda yapılan listeleme için belirlenen anahtar kelimelerde zirveye çıkmanızı almanızı sağlayan Seo çalışmalarıdır.

Yerel SEO çalışmaları, spesifik hedeflerle bir bütün halinde yürütülen Seo çalışmalarını kapsamaktadır. Yerel SEO çalışmalarında anahtar kelime analizleri daha az olmakta olup, genellikle coğrafi odaklı anahtar kelimeler belirlenmektedir. Yerel SEO çalışmaları, büyük işletme zincirleri ve KOBİ’ler tarafından sıklıkla tercih edilen bir seo çalışma modelidir.

Yerel SEO çalışmaları bunun yanında işletmenin bulunduğu konum ile alakalı ekstra bilgiler sunmasını ve işletmenin organik aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.

Yerel SEO, bölgesel hizmet veren işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Örneğin kombisi bozulan bir ev sahibinin bu konuda destek alacağı tesisatçıyı arama motorlarında arama gerçekleştirerek bulma ihtimali yüksektir ve bu arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alıyorsanız, sizi tercih etme olasılığı artmaktadır.

Yerel SEO, işletmenizi arama motorlarında sergilemek için en etkili yoldur, çünkü mallarınızı ve hizmetlerinizi tam olarak onları ararken yerel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Binlerce potansiyel müşteri, aradıkları ürün ve hizmetleri sunan en iyi işletmeleri bulmak için her gün yerel aramaları tercih etmektedir. Mobil arama kullanımının artması, yerel Seo çalışmalarını tüm işletmeler için oldukça önemli bir odak noktası haline getirmiştir.

Klasik SEO Çalışmaları, web sitedeki tüm sayfaların en ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoru uyumlu içerikler ile donatılmasıdır. Klasik SEO Çalışmaları ile müşteri sayınızın ve marka bilinirliğinin artması sağlanır.

Klasik SEO çalışmaları; küçük işletmeler ve blog yazarları için en etkili trafik çekme yöntemlerinden biridir. Büyük Firmalar, Dijital mecralarda marka bilinirliğini arttırmak için Klasik SEO yöntemlerini kullanmaktadır. SEO çalışmaları ile firmalar ekstra hiçbir ücret ödemeden organik trafik kazanabilmekte ve marka bilinirliğini arttırabilmektedir.  

Klasik SEO çalışmaları esnasında pek çok farklı ölçümleme aracı kullanılmaktadır. Bu araçlar ile gerçekleştirilen SEO çalışmaları sadece müşteri kitlenizin gelişmesini sağlamaz, aynı zamanda müşterilerinizin beklentilerini de anlamanızı sağlamaktadır.

Sosyal platformlara olan rağbetin artmasıyla birlikte, kullanıcılarının yaklaşık %80’i internet üzerinden alışveriş yapmadan, arama motorları aracılığıyla alışveriş yapacakları web siteleri hakkında bilgi toplamaktadır. Klasik SEO çalışmaları sayesinde potansiyel müşteriler marka veya ürün hakkında detaylı fikir sahibi olabilmektedir.

Klasik SEO çalışmaları Geri dönüşüm oranı en yüksek, en karlı reklam yatırımıdır. Ayrıca diğer reklam ve mağaza giderlerinin de azalmasına yardımcı olur.

Arama motorlarının gelişmesiyle birlikte e-ticaret alanında da sınırlar kalkmış durumdadır. Artık müşteriler dilediği ürün veya hizmet ile ilgili bilgi aradığında Google üzerinden dünyanın her yerine tek bir tıkla rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu web siteleri de global olarak görünür kılmanın en etkili yolu ise Uluslararası SEO çalışmalarıdır.

Uluslararası SEO çalışmaları; hedeflenen ülkenin sınırlarını aşarak birçok farklı ülkede, farklı dilleri konuşan insanların web sitenize arama motorları üzerinden ulaşabilmesi için gerçekleştirilen SEO çalışmaların tümünü içermektedir.

Web sitesi içeriğinin yerelleştirilmesi, Uluslararası SEO’nun en önemli adımıdır. Web sayfanız, diğer web sitenizin kopya versiyonu olmamalıdır. Sitenizi SEO çalışması yapılan ülkenin müşteri kitlesi için optimize etmek, siteyi arama motorlarında öne çıkarmaktadır. Uluslararası SEO için her ülkenin kültürüne ve anlayışına uygun özgün bir yaklaşımı olmalıdır.

Uluslararası SEO Çalışmaları markalara çok daha yüksek marka güvenilirliği sağlamaktadır. Ayrıca diğer rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olmaktadır. Uluslararası SEO çalışmaları, diğer çalışmalara kıyasla biraz daha maliyetli olsa da kaliteli SEO çalışmaları ile işletmenizi çok iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

Harita SEO çalışmaları veya diğer adı ile Google Haritalar; herhangi bir hizmet veya ürün için arama motorunu çalıştırdığınız zaman sizin yakınınızda bulunan işletmelerin haritada göstermesidir. Harita SEO çalışmaları işletmenizin lokasyon bazlı aramalarda ilk sıralarda yer almasını sağlayan ve potansiyel müşteriler için büyük önem taşıyan seo çalışmalarının başında gelmektedir.

Eğer yüz yüze satış yapmaya odaklandıysanız ve insanları işletmenize çekmek istiyorsanız, Harita SEO çalışmaları firmanız için en yararlı çalışmalardandır.

ARS Dijital Medya ve Pazarlama Ajansı olarak, marka,firma veya ürünlerinizin ihtiyaçları doğrultusunda marka bilinirliğini arttırmak veya doğrudan hedef kitlenize yönelik SEO Çalışmaları yapıyor, işletmenizi Google’da en üst sıralara çıkartıyoruz.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım