E-Ticaret Danışmanlığı

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: E-Ticaret Etiketler: , , , , Yorumlar: 0

E-Ticaret Danışmanlığı

Son zamanlarda e-ticaret sitesi kurmak çok fazla rağbet gören bir iş modelidir. Eğer bir e ticaret sitesi kurmak ve oradan satış yapmak istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmeniz, her daim güncel bilgilerden haberdar olmanız gerekmektedir. Bu sektöre giriş yapmanız için gerekli tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Satış yapacağınız alanı belirlemek önemli unsurlardan biridir. Gireceğiniz alanın hizmet açığı olması gerekmektedir. Yani müşterinin ihtiyacı doğrultusunda hareket edilmeli. Pazar yerinde yoğun bir şekilde satış yapılan bir alanda ilerleyip büyümeniz son derece zor olmakla birlikte rakip çok olacağı için öne çıkmanız sekteye uğramış olacaktır. Bu yüzden satış yapacağınız alanı dikkatle seçmenizi tavsiye ederiz.

E-ticaret üzerinden satış yaparken marka ve logonuz dikkat çekici olması gerekmektedir. Marka isminizi seçerken kulağa hoş gelmesi, logo seçerken ise içerisindeki ikonların marka isminizin ya da satış yapacağınız ürünün görsel hali olması müşterinin aklında yer edinecektir.

Size özel tasarlanmış, ince detaylara önem verilmiş bir web sitesi kurmak markanızın gelişmesinde önem arz etmektedir. Sitenin renkleri, sayfa geçişleri, kolayca satın almaya ya da iletişim bilgisine yönlendiren site içi tasarım ile satışlarınızı arttırabilirsiniz. Site içerisinde iletişim numaranızın açık olması ve müşterinin size kolayca ulaşabilmesi güvenilirliğinizi arttırır. Bu da sizin satışınızı doğrudan etkiler.

Ürünleri sitenize eklemek diğer önemli unsurlardan biri. Fotoğrafların çekim kalitesi, ürünün her açıdan görselinin açıkça gözükmesi, alt kısımda ise ürünün detaylı açıklamalarını eklemelisiniz. E-ticaretin geleneksel mağazacılıktan tek farkı müşterilerin ürüne fiziksel temasının olamamasıdır. Online mağazacılıkta müşteriye sanki ürünü görüp, dokunuyormuş hissi vermelisiniz bu yüzden görseller son derece öneme sahiptir.

Ürünün müşteriye kargolanma süreci, kargonun özenle sarılıp paketlenmiş olması, depolarınızdaki ürünün aktif şekilde site üzerinde güncellemelerle müşteriye doğru bilgi aktarılması gerekmektedir. Eğer kırılabilecek ürün satıyorsanız baloncuklu naylon ambalaja sarılması ürünün sağlam şekilde müşteriye ulaşabilmesi için önemlidir. Bu gibi küçük ama ince detaylar müşterinin memnuniyetini arttırır. Bu durum da satışlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Stok, depo yönetimini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Aksi halde küçük sorunlar markanızı dev bir çıkmaza sokabilir. Site üzerinde mevcut görünen fakat depoda bulunmayan bir ürün sipariş verilirse zor durumda kalıp, müşteri memnuniyetsizliği meydana gelebilir. Aynı zamanda müşteriyle güven sorunu ortaya çıkmış olur. Depo sorumlusuyla ya da tedarikçi firmayla sürekli iletişimde kalmanız markanızın yararına olacaktır.

Ürünlerinizin pazarlama faaliyetleri ile işletmenizi büyütebilirsiniz. Dijital reklam, SEO çalışmaları yeni müşteriler kazanmanızda büyük öneme sahip. Bu yüzden E-ticaret sitenizin pazarlama ve reklamcılık departmanı kesinlikle olmalıdır ve bu konu üstünde mesai harcamalısınız. Bu durum hem marka değerinizi hem de satışlarınızı doğrudan etkileyecektir.

E-ticarette Reklamın Önemi

Geçmişten bu yana insanlar artık internet üzerinden alışveriş yapmayı daha fazla arttırmış durumdadır. Bu da internet üzerinden potansiyel müşterilerin reklamları görüp satın alma eğilimini arttırmaktadır. Kısa zaman içerisinde marka değerini geniş kitlelere ulaştırmak için reklam vermek çok önemlidir. Doğru reklam vermek markanızın öne çıkması, satışlarınızın artması için son derece önemlidir. SEO çalışmaları, Google Ads üzerinden reklam vermek markanızı üst sıralara taşıyacaktır. Instagram, Facebook, Twitter üzerinden kullanıcıların aktif şekilde girdiği sosyal medya hesaplarından da reklam vermek markanızın değerini ve satışlarınızı oldukça arttırır. Aynı zamanda ürününüzün potansiyel müşterilerine doğrudan reklam verebilirsiniz yani bu reklamlar yaşa, cinsiyete hatta konuma göre verilebilir. Bu yüzden işini düzgün yapan bir dijital reklam ajansıyla anlaşıp 7/24 destek alabilecek olmanız markanız için daha faydalı olacaktır.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım