SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Çeşitleri

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Dijital Pazarlama Etiketler: , , , Yorumlar: 0

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) Çeşitleri

  • Yerel SEO

Yerel SEO veya diğer adı ile bölgesel SEO; arama motorlarında işletmeye yakın veya ulaşabileceği lokasyonlarda yapılan listeleme için belirlenen anahtar kelimelerde zirveye çıkmanızı almanızı sağlayan Seo çalışmalarıdır.

Yerel SEO çalışmaları, spesifik hedeflerle bir bütün halinde yürütülen Seo çalışmalarını kapsamaktadır. Yerel SEO çalışmalarında anahtar kelime analizleri daha az olmakta olup, genellikle coğrafi odaklı anahtar kelimeler belirlenmektedir. Yerel SEO çalışmaları, büyük işletme zincirleri ve KOBİ’ler tarafından sıklıkla tercih edilen bir seo çalışma modelidir.

Yerel SEO çalışmaları bunun yanında işletmenin bulunduğu konum ile alakalı ekstra bilgiler sunmasını ve işletmenin organik aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.

Yerel SEO, bölgesel hizmet veren işletmeler için hayati önem taşımaktadır. Örneğin kombisi bozulan bir ev sahibinin bu konuda destek alacağı tesisatçıyı arama motorlarında arama gerçekleştirerek bulma ihtimali yüksektir ve bu arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alıyorsanız, sizi tercih etme olasılığı artmaktadır.

Yerel SEO, işletmenizi arama motorlarında sergilemek için en etkili yoldur, çünkü mallarınızı ve hizmetlerinizi tam olarak onları ararken yerel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Binlerce potansiyel müşteri, aradıkları ürün ve hizmetleri sunan en iyi işletmeleri bulmak için her gün yerel aramaları tercih etmektedir. Mobil arama kullanımının artması, yerel Seo çalışmalarını tüm işletmeler için oldukça önemli bir odak noktası haline getirmiştir.

  • Klasik SEO

Klasik SEO Çalışmaları, web sitedeki tüm sayfaların en ince detayına kadar optimize edilmesi ve arama motoru uyumlu içerikler ile donatılmasıdır. Klasik SEO Çalışmaları ile müşteri sayınızın ve marka bilinirliğinin artması sağlanır.

Klasik SEO çalışmaları; küçük işletmeler ve blog yazarları için en etkili trafik çekme yöntemlerinden biridir. Büyük Firmalar, Dijital mecralarda marka bilinirliğini arttırmak için Klasik SEO yöntemlerini kullanmaktadır. SEO çalışmaları ile firmalar ekstra hiçbir ücret ödemeden organik trafik kazanabilmekte ve marka bilinirliğini arttırabilmektedir.

Klasik SEO çalışmaları esnasında pek çok farklı ölçümleme aracı kullanılmaktadır. Bu araçlar ile gerçekleştirilen SEO çalışmaları sadece müşteri kitlenizin gelişmesini sağlamaz, aynı zamanda müşterilerinizin beklentilerini de anlamanızı sağlamaktadır.

Sosyal platformlara olan rağbetin artmasıyla birlikte, kullanıcılarının yaklaşık %80’i internet üzerinden alışveriş yapmadan, arama motorları aracılığıyla alışveriş yapacakları web siteleri hakkında bilgi toplamaktadır. Klasik SEO çalışmaları sayesinde potansiyel müşteriler marka veya ürün hakkında detaylı fikir sahibi olabilmektedir.

Klasik SEO çalışmaları Geri dönüşüm oranı en yüksek, en karlı reklam yatırımıdır. Ayrıca diğer reklam ve mağaza giderlerinin de azalmasına yardımcı olur.

  • Harita SEO

Harita SEO çalışmaları veya diğer adı ile Google Haritalar; herhangi bir hizmet veya ürün için arama motorunu çalıştırdığınız zaman sizin yakınınızda bulunan işletmelerin haritada göstermesidir. Harita SEO çalışmaları işletmenizin lokasyon bazlı aramalarda ilk sıralarda yer almasını sağlayan ve potansiyel müşteriler için büyük önem taşıyan seo çalışmalarının başında gelmektedir.

Eğer yüz yüze satış yapmaya odaklandıysanız ve insanları işletmenize çekmek istiyorsanız, Harita SEO çalışmaları firmanız için en yararlı çalışmalardandır.

ARS Dijital Medya ve Pazarlama Ajansı olarak, marka, firma veya ürünlerinizin ihtiyaçları doğrultusunda marka bilinirliğini arttırmak veya doğrudan hedef kitlenize yönelik SEO Çalışmaları yapıyor, işletmenizi Google’da en üst sıralara çıkartıyoruz.

  • Uluslararası SEO

Arama motorlarının gelişmesiyle birlikte e-ticaret alanında da sınırlar kalkmış durumdadır. Artık müşteriler dilediği ürün veya hizmet ile ilgili bilgi aradığında Google üzerinden dünyanın her yerine tek bir tıkla rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu web siteleri de global olarak görünür kılmanın en etkili yolu ise Uluslararası SEO çalışmalarıdır.

Uluslararası SEO çalışmaları; hedeflenen ülkenin sınırlarını aşarak birçok farklı ülkede, farklı dilleri konuşan insanların web sitenize arama motorları üzerinden ulaşabilmesi için gerçekleştirilen SEO çalışmaların tümünü içermektedir.

Web sitesi içeriğinin yerelleştirilmesi, Uluslararası SEO’nun en önemli adımıdır. Web sayfanız, diğer web sitenizin kopya versiyonu olmamalıdır. Sitenizi SEO çalışması yapılan ülkenin müşteri kitlesi için optimize etmek, siteyi arama motorlarında öne çıkarmaktadır. Uluslararası SEO için her ülkenin kültürüne ve anlayışına uygun özgün bir yaklaşımı olmalıdır.

Uluslararası SEO Çalışmaları markalara çok daha yüksek marka güvenilirliği sağlamaktadır. Ayrıca diğer rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olmaktadır. Uluslararası SEO çalışmaları, diğer çalışmalara kıyasla biraz daha maliyetli olsa da kaliteli SEO çalışmaları ile işletmenizi çok iyi yerlere taşıyabilirsiniz.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım