Sosyal Medya Reklam Modelleri

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Sosyal Medya Etiketler: , , Yorumlar: 0

Sosyal Medya Reklam Modelleri

  • Facebook Reklamları

1,5 milyara yakın kullanıcıya sahip olan Facebook, 2015 yılından bu yana çeşitli sosyal medya reklam modelleriyle markalara ve işletmelere reklam-pazarlama alanında çözümler sunmaktadır. Birçok farklı hedef kitlenin yer aldığı bu platformda, sizi öne çıkaracak birçok farklı reklam modeli bulunmaktadır.

Kullanıcılarının mesajlarını doğru bir şekilde inceleyerek hedeflenen kişilere ulaşmanıza yarayan Facebook, firmaların odak noktası olmuştur. Facebook Bütçenizi en iyi biçimde yönetecek çok kanallı pazarlama (Multi Channel Marketing) yöntemleriyle, doğru zaman, doğru hedef kitle ve doğru reklam modelini yayınlamanız için işletmenize özel seçenekler sunmaktadır.

Facebook yerel ve global reklam planlarınız efektif şekilde uygulayarak istediği bölgede reklamlarının yayınlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca ürün ya da hizmete uygun pazarlama optimizasyonu da uygulanabilmektedir.

Hedeflenen hedef kitleye ürününüzü ve hizmetlerinizi en etkin şekilde anlatmanın yolu Facebook reklamlarıdır. Facebook’un sunduğu çeşitli reklam modelleri ile amacınıza en uygun reklam modeli belirleyebilir ve bu doğrultuda kapsamlı bir strateji düzenleyebilirsiniz.

  • Instagram Reklamları

Günümüzde popülaritesi oldukça artan bir sosyal medya platformu olan Instagram, markaların oldukça sıkça kullandığı sosyal medya platformlarındandır. Instagram reklamları, geniş kitlelere diğer medya kanallarına kıyasla çok daha düşük maliyetlerle ulaşabilme imkânı sunan bir dijital reklam modelidir.

Mobil cihaz kullanan kişilerin büyük bir kısmı zamanının büyük bir kısmını instagram’da geçirmektedir. Instagram ile Yüksek etkileşimli hesaplar, storylerinde paylaştıkları reklam ile işletmenin kullanıcı sayısını hızlı bir sürede artırabilirler.

Sürekli kullanılan bir mecra olan Instagram, ayrıca işletmenizi etkili olarak tanıtabileceğiniz bir online platformdur. Instagram reklamları ile ayrıca projelerinizi ve organizasyonlarınızı da duyurarak bir anlamda PR faaliyetlerinizi de platform aracılığı ile yürütebilirsiniz. Instagram’ın Facebook’a entegre edilmesi ile Instagram reklamları çok boyutlu hale gelmiştir. Facebook Business ile yürütülen instagram Ads ile daha etkili reklam kampanyaları yapılmaya başlanmıştır.

Instagram reklamlarının en önemli avantajı, remarketing (yeniden pazarlama) özelliği ile eski kullanıcılara ulaşabilmesidir. Bu sayede düzenlenen kampanya ve indirimler hedef kitleye ulaştırılabilmektedir.

  • YouTube Reklamları

YouTube reklamları, YouTube video izleme sayfalarında yayınlanan, kullanıcı tıkladığı zaman ilgili web sitesine yönlendiren görüntülü reklam modelidir. YouTube Reklamları; katı kuralları olan Google Reklamlarının aksine, markalara; kullanıcılara olan yaklaşımlarını seçme konusunda daha fazla özgürlük tanımaktadır. 

YouTube reklam modeli geleneksel medya reklamları ile kıyaslandığında çok daha düşük maliyetlidir. Ayrıca Youtube reklamlarında sadece reklamınız izlendikçe maliyet harcanmaktadır. İzlenme başına ödeme alan YouTube reklamları, kullanıcıların reklamı ilk gördüğünde değil, belirlenmiş bir süreden fazla izlendiğinde ödeme alınmaktadır. Böylelikle reklam modelleri için limit belirleyebilir, etkili reklamlar üretebilirsiniz.

YouTube reklamları firmanızı, hizmet veya ürününüzün özelliklerini diğer reklam modellerine kıyasla daha detaylı şekilde aktarma imkânı sağlamaktadır. 

  • Twitter Reklamları

Türkiye’de milyonlarca kullanıcıya sahip olan Twitter’ın, kullanıcı sayısı her gün artmaktadır. Bu nedenle Twitter reklamları, dijital pazarlamanın en etkili araçlarından birine dönüşmüştür. Hashtag projesinin ilk kullanan Twitterın reklam kanalları da reklamcılara oldukça etkili çözümler sunmaktadır.

Sponsorlu Hesap, Sponsorlu Gündem ve Sponsorlu Tweet reklam modelleri ile, birçok farklı kullanıcıya ulaşabilir, takipçi sayınızı artırabilir, işletmenizi henüz takip etmeyen kullanıcıların arama sonuçlarında reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

 Twitter reklamları; lokasyon, dil, hedef anahtar kelime ve hedef kitlenin ilgi alanları gibi işletmenizin ihtiyaçlarınıza yönelik, çeşitli hedeflemeler yapabileceğiniz farklı reklam modelleri sunmaktadır. Twitter reklamları ile sizi takip etmeyen, hedef kitlenize ulaşabilir ve follower sayınızı da arttırabilirsiniz.

  • TikTok Reklamları

TikTok, 2020 yılının en çok büyüyen sosyal medya platformu olarak emin adımlarla alırken, özellikle de markanızın hedef kitlesi gençler ise, işletmenizin için büyük fırsatlar sunmaktadır. TikTok reklamları markalar küresel hedef kitlesine ulaşabilmektedir. TikTok profesyonel hedefleme ve çeşitli reklam modelleri ile diğer sosyal medya platformlarından ayrılmaktadır.

 Reklam kampanyası oluşturma, analiz raporları için Tiktok reklamları işletmelerin ve markaların dünya çapında milyonlarca kullanıcıya reklam vermesine yardımcı olmak için etkili ve kullanımı kolay bir platform sunmaktadır.

İster ürün satma, web sitenizin trafiğini arttırmak çekmek veya markanızı istiyor olun, başarılı ve yaratıcı bir TikTok reklam kampanyası işletmenize harika sonuçlar sağlamaktadır.

  • Linkedin Reklamları

Business to Business alanında en büyük sosyal medya platformlarından Linkedin, kullanıcıları ile oluşturduğu hızlı bağ sayesinde oldukça fazla müşteri portföyüne sahiptir. İş dünyasındaki insanların birbirleriyle olan etkileşimini arttıran ve profesyonel iş dünyasının sosyal medyası olarak popülaritesi hızla artan  Linkedin’de kullanıcılara gösterilen reklamlar, profesyonel kimlikli bir hedef kitleye hitap ederek reklam verenler için ciddi avantaj sağlamaktadır.

Linkedin üzerinden metin reklamları, görüntüleme (display) reklamlar, b2b reklamlar, sponsorlu metinler ve Inmail reklamları oluşturabilmektedir. Linkedin reklamları, diğer sosyal medya reklam modellerinden farklı özelliklere sahiptir. Linkedin, iş hayatı ile öne çıkan insanları bir araya getirmektedir. Bu yüzden de özellikle İşletmeden işletmeye gerçekleştirilen (B2B) reklamcılığı için en uygun tercih, Linkedin reklamlarıdır.

 

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım