Web Site Tasarımı

Tarafından gönderildi: Turan Arslanbaş Kategori: Web Tasarım Etiketler: , , , , , , Yorumlar: 0

Web Site Tasarımı

Web Sitesi Nedir?

Kişilerin veya kurumların ürün ya da hizmetlerini geniş kitlelere tanıtmak, etkileşim sağlamak amacı ile oluşturulan dijital platformdur. Sitenizde içeriklerinizi, hizmetlerinizi, tanıtımınızı istediğiniz gibi sunabilirsiniz. Bu platform aslında kendi kimliğinizi dünyanın her yerinden insanlara tanıtabildiğiniz sosyal mecradır. Markanın ve kişilerin bilinirliğini arttırarak kısa sürede kullanıcılara doğrudan ulaşma imkanı sağlar.

Web sayfası Nedir?

Web sitenizin içerisinde yer alan yazı, görsel, ses, video ve grafiklerin bulunduğu sayfa düzenidir.

Kullanıcılara sunulan hizmetlerin, ürünlerin daha iyi anlaşılmasını, hedef kitlenin ilgisini çekmesini sağlayan düzeni oluşturur. Sitede karşımıza çıkan her bir doküman web sayfasını, bu sayfaların bütünü ise web sitesini oluşturur.

Web Sayfasında Kullanılan Diller

Sayfaları oluştururken en temel metin işaret dili HTML (Hyper Text Markup Language) kullanılır.HTML kodu olmadan bir web sitesi olmaz. Sayfada bloklar, alıntılar, metinler, başlıklar ve bağlantılar oluşturmada ve basit kod yapısı ile etiketler, özellikler eklenerek sayfa düzeni sağlanır. Bu dilin aktif olarak çalışması için Chrome, Yandex, Firefox, Edge gibi tarayıcıların olması gerekmektedir. Profesyonel bir site için html kodu yeterli değildir, daha güçlü sonuçlar almak için html ile birlikte css ve javaScript gibi iki frontend dil kullanılmalıdır.

Html sayfada renk, tasarım düzeni, animasyon ve arka plan için css den faydalanırken, slider, görseller ve açılır pencereler gibi işlevsel özelliklerde JavaScript ön plana çıkar.

Web Sayfası Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sitede ilk olarak dikkat çeken ve kullanıcının sitede kalmasını sağlayacak olan şey sayfanın görünümüdür. Görünüşte ilgi çeken ancak kullanıcının gözünü yormayan, abartıdan uzak bir görünüm olmalıdır.

Vermek istenilen mesaj direkt olarak verilmelidir.  Ürün ve hizmetlerinizin hakkında markanın akılda kalmasını sağlayacak amaca yönelik olan mesajı kısa ve öz bir şekilde kullanıcıya sunulmalıdır.

Renk kullanımı ve sayfa düzeni de çok önemlidir birbiri içerisinde uyumlu renkler tercih edilmeli ,vurgulamak istenilen yere göre renk seçimi yapılmalıdır. Yazılar ve arka plan aynı renk tonunda olmamalı okunula bilirlik sağlanmalıdır. Sayfa düzeninde kullanıcı alışkanlıklarını da ön planda tutarak doğru yöntem ile doğru yerleştirme yapılmalıdır.

Kaliteli Görseller kullanılmalı, tasarımın bütünlüğü ve marka kalitesi açısından düşük çözünürlüklü fotoğraflardan kaçınmalıdır. Yüksek kalitede ürün görselleri kullanmak firmalar için çok önemlidir.

Sitenin İçeriği Olmalıdır. Kullanıcıların, hedef kitlenin aradığını kolaylıkla bulması ve  zaman kaybetmemesi açısından önemlidir. İçerik ilgi çekici , bilgilendirici ve konuyla ilgili  olmalıdır. Metinleri paragraflara ayırmanız uzun ve göz yorucu yazılardan kaçınmanızı sağlar. İçerikte sürekli olarak aynı şeyleri tekrar etmeyin,  bu durum kullanıcıyı sıkabilir. Klasikleşmiş cümle kalıpları yerine farklı ve özgün olmak tercih edilebilir.

İşlevsel olmalıdır. Sayfa tasarımında olan  grafikler, görseller, iletişim formları, site araması her şey planlandığı gibi çalışmalı herhangi bir kopukluk yaşanmamalıdır.

Sayfa Hızı, Sayfanın açılma süresinin 20 saniyeden uzun sürmesi Potansiyel müşteriyi kaybetmemizi sağlar. Kullanıcı sayfaya ya da sayfa içerisinde herhangi bir kategoriye tıkladığında maksimum hızla açılmasını bekler, 20 saniyeden fazla beklemek siteye gelen ziyaretçileri sıkabilir.

Sadelik tasarımda akılda kalıcılığı sağlar. Göze hoş gelen basit ve minimal tasarımlar kullanıcının gözüne hoş gelecek, karmaşadan uzak olduğu için aradığı her şeye kolayca ulaşabilecektir. Estetik açısından temiz bir görünüm sağlayacaktır. Daha az görsel ve yazıyla kitlelere daha fazla şey anlatmak sade bir tasarımın olmazsa olmazlarındandır.

Size Yardımcı Olmak İçin Hazırız

Şimdi markanızı dijitalde nasıl
büyütebileceğimizi konuşalım